5 tipů, které vám pomůžou ke svěžímu dechu

5 tipů, které vám pomůžou ke svěžímu dechu

Nepříjemný zápach z úst je problém, o kterém se veřejně příliš nemluví, a přitom se dá poměrně snadno řešit. Jak si zajistit svěží dech a čemu se v souvislosti se svěžím dechem vyvarovat? Zeptali jsme se na rady odborníků.

Proč se budíme s nepříjemným ranním dechem?

Ačkoliv bychom se ráno měli budit svěží, našeho dechu se to ne vždy týká. V čem tkví problémy s ranním dechem? Podle zubní lékařky a odborné garantky značky MDDr. Jany Karbusické může stát za touto nepříjemností nedostatek slin. „Přes den sliny chrání naše zuby a dásně před bakteriemi, v noci je však tělo produkuje v omezené míře. Výsledkem jsou suché rty a zvýšené množení bakterií, které ráno způsobují nepříjemný dech,“ vysvětluje zubní lékařka. Dá se s tím něco dělat?

 

1. Nespěte s otevřenou pusou

Spaní s otevřenými ústy je vcelku běžný jev a často bohužel i zlozvyk, kvůli kterému je nepříznivě ovlivněno pH v našich ústech a bakterie pak mají větší šanci ulpívat na jazyku, dásních a zubech. Podle zubní lékařky MDDr.Jany Karbusické navíc není výsledkem pouze špatný dech, ale i zvýšený nárůst zubních kazů nebo krvácivost dásní. Snažte se proto dýchat nosem. Pro tělo je to zdravější, protože se během dýchání nosními dutinami lépe prokrví, vytvoří si silnější imunitu a nebude tolik náchylné k zánětům.

 

2. Zaměřte se na to, co jíte a pijete

Abyste zabránili nepříjemnému odéru z úst, a to nejen po ránu, zaměřte se na to, co jíte. Vyvarujte se česneku a cibuli obsahující vysoké procento sirných látek, které se po konzumaci uvolňují do krve a způsobují silně zapáchající dech i pot. Stejně tak si dejte pozor na diety založené na sníženém přísunu sacharidů a vyšším příjmu bílkovin. Potíže s nevábnou vůní dechu způsobují také kyselé nápoje jako limonády, dále káva, černý čaj a v neposlední řadě kouření. Co naopak dechu prospěje, je žvýkání některých bylinek, jako například máty, bazalky, koriandru či dokonce petržele.

 

3. Alternativou bylinek jsou zubní pasty

Pokud na žvýkání bylinek zrovna nejste, sáhněte po přírodní zubní pastě, která výtažky z bylin obsahuje. „Účinnou složkou v zubních pastách je máta peprná, která nejenže osvěžuje dech, ale má i antibakteriální účinky a dodává pastě skvělou příchuť,“ radí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa a dodává, že ke svěžímu dechu pomohou také esenciální oleje z mandarinky, grepu, badyánu nebo mateřídoušky, která navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě.

 

Zajímavost: Se zápachem z úst může pomoct skořice, ať už ve své přirozené podobě nebo jako součást přírodní zubní pasty, kde se její výtažky obvykle nacházejí v kombinaci s kokosovým olejem. V této podobě osvěží dech a zároveň pomáhá zklidňovat dásně.

 

4. Vydrhněte si nejen zuby, ale i jazyk

Vliv na svěží dech mají nejen zuby a dásně, ale i čistý jazyk. Někteří odborníci ke každodenní zubní hygieně doporučují používat takzvané čističe či škrabky na jazyk, ale vystačíte si i s kartáčkem. Skvělým pomocníkem je také přírodní ústní vody, které chrání před usazováním plaku a poskytují komplexní dentální hygienu. Zuzana Heiník Bělová navíc doporučuje inovativní řešení v podobě ústní pěny, která brání v usazování plaku, poskytuje ochranu zubů a zanechává dlouhodobě svěží dech. Kromě toho můžete pěnu použít jako doplněk hygieny kdykoliv během dne bez nutnosti použití kartáčku.

 

5. Svěřte se do rukou dentální hygienistky

Nepříjemný dech může způsobovat zubní kaz, začínající paradentóza či záněty dásní. „Negativní vliv může mít zubní kámen, který nadzvedává dásně, odhaluje krčky zubů a  množí se pod ním bakterie,“ dodává MDDr. Jana Karbusická. Z těchto a dalších důvodů se proto vyplatí navštěvovat pravidelně ordinaci zubního lékaře a nezapomínat ani na pravidelné návštěvy u dentální hygienistky. „Nejčastější příčinou nepříjemného zápachu z úst bývají nedostatky v základní péči o ústní dutinu. V mezizubních prostorech často zůstávají zbytky jídla, které tam postupně zahnívají. V ústech se pak začnou rojit bakterie, způsobující nezdravý dech,“ potvrzuje dentální hygienistka Ing. Kateřina Králová, DiS.

 

Zajímavost: Dentální hygienistka vám zuby nejen dokonale vyčistí, ale provede také kontrolu ústní dutiny, poradí s výběrem zubního kartáčku, mezizubních kartáčků a ukáže vám, jak si zuby efektivně čistit. Co se týká intenzity návštěv u dentální hygienistky, je to velmi individuální. Když je vše v pořádku, obvykle stačí přijít jednou za půl roku.

Odeslat článek známému   Vytisknout