Co potřebuji ke správnému čištění zubů?

Co potřebuji ke správnému čištění zubů?
Správná péče o zuby a dásně vám může ušetřit spoustu bolesti i financí, které se mohou v případě problematického chrupu vyšplhat až do desetitisíců korun. Co je však klíčem ke zdravému a krásnému chrupu? Vystačíme si pouze se zubním kartáčkem a pastou nebo hraje klíčovou roli správná technika čištění zubů?

 

Naprostým základem je správný výběr kartáčku

Pokud váháte, kde začít, ze všeho nejdříve se zaměřte na správný výběr zubního kartáčku a mezizubních kartáčků. „Pořiďte si měkký kartáček, ideálně s rovně střiženými vlákny, který je vhodný i pro citlivé zuby. Co se týká mezizubních kartáčků, nechte si poradit od svého zubního lékaře či dentální hygienistky,“ radí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka. Jestliže se navíc chcete podílet na ochraně životního prostředí, dejte přednost ekologické variantě před běžným plastovým kartáčkem. Na českém trhu jsou k sehnání vysoce kvalitní stoprocentně biologicky rozložitelné zubní kartáčky, díky kterým nevzniká zbytečný odpad.

 

Zajímavost: Přemýšlíte o elektrickém kartáčku? Elektrický kartáček péči o zuby sice zdánlivě usnadňuje a zubní plak ze zubů dokáže účinně odstranit, ale nevhodně používaný elektrický rotační kartáček může nevratně poškodit sklovinu i dásně. Nevhodné je jejich používání i u pacientů trpící parodontózou, odhalenými krčky nebo zvýšenou viklavostí zubů.

 

Zubní pastu nevybírejte podle ceny

K dosažení vynikajícího zdraví ústní dutiny může být velmi nápomocna správně vybraná zubní pasta. S výběrem vám poradí již zmiňovaná dentální hygienistka, případně zubní lékař. Podstatné je však to, abyste zubní pastu nevybírali podle ceny, ale zaměřili se na její složení. „Dejte přednost přírodním zubním pastám s obsahem hydroxyapatitu vápníku, nejlépe s obsahem zinku a jiných minerálů. Pastu můžete zvolit s fluoridem i bez něj. Na dlouhodobé používání preferujte pasty bez chlorhexidinu, triklosanu, pěnidel SLS a parabenů. V případě bělicí zubní pasty si pořiďte takovou, která neobsahuje agresivní bělicí nebo abrazivní složky,“ doporučuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

 

Zajímavost: Současný trh nabízí cenově dostupné a zároveň kvalitní pasty na přírodní bázi, navíc šetrné k životnímu prostředí. Neexistuje proto žádný důvod, proč nakupovat levné zubní pasty plné chemie či silně abrazivní, které mohou chrup nenávratně poškodit.

 

Ústní voda slouží jako prevence

K domácí péči o ústní dutinu dobře poslouží kvalitní ústní voda, která pomáhá rozpouštět zubní plak, osvěžuje dech a dokonce může posloužit jako prevence proti nejrůznějším onemocněním dásní. V některých případech se ústní voda doporučuje i krátkodobě při těžším průběhu krvácení dásní, parodontóze či jako prevence paradontózy. „V těchto případech se však jedná o ústní vodu chemického původu, například s peroxidem vodíku v nízké koncentraci,“ vysvětluje MDDr. Jana Karbusická a dodává, že na pravidelné a dlouhodobé používání jsou nejlepší přírodní ústní vody, které neobsahují alkohol, fluoridy, triklosan, chlorhexidin, parabeny – konzervanty, umělá sladidla sacharin, syntetická aromata ani barviva. Naopak obsahují řadu přírodních složek, a přitom jsou velmi účinné.

 

Zajímavost: Ústní vodu byste neměli používat ihned po čištění zubů. Pokud si zuby čistíte kvalitní zubní pastou a okamžitě po vyčištění ji spláchnete, můžete tím snížit pozitivní účinky pasty. Mezi čištěním zubů a použitím ústní vody by měl být rozestup minimálně 30 minut, případně používejte ústní vodu v průběhu dne, kdy si zuby zrovna nečistíte.

 

Bez správné techniky to nepůjde

Správná technika čištění zubů je samozřejmostí. Bez ní vám ke zdravému a krásnému chrupu nepomůže ani sebelepší kartáček a zubní pasta. Podstatné je však říct, že technika čištění zubů je značně individuální. „Neexistuje nic jako univerzální technika čištění zubů. Chrup každého z nás jednoduše potřebuje jinou péči, proto doporučuji osobní návštěvu u dentální hygienistky, která vám nejen doporučí vhodné pomůcky k čištění zubů (zubní kartáček, mezizubní kartáčky, zubní pastu a další), ale především vás naučí, jak si zuby správně čistit,“ říká dentální hygienistka Ing. Kateřina Králová, DiS.

 

Zajímavost: Dentální hygienistka často bývá první, kdo v ústech svého pacienta objeví nějaký problém. Včas odhalený problém v ústní dutině přitom může být zásadní v jeho léčbě. Nepodceňujte proto péči o své zuby a ústní dutinu. Choďte na pravidelné kontroly ke svému zubnímu lékaři a najděte si čas i na návštěvu ordinace dentální hygienistky.

Odeslat článek známému   Vytisknout