Péče o první zoubky - BELdental

 

Péče o první zoubky

01. 04. 2014

Jak správně vybrat dětský zubní kartáček

Dětské zuby

 

Jaké je normální pořadí prořezávání dětských zubů?

 

Ve věku asi 5-8 měsíců se dítěti prořežou 2 první středové řezáky (přední zuby) dole.

Od 8-10 měsíců se objeví čtyři horní řezáky.

Ve věku 10-16 měsíců vyrostou spodní boční řezáky a první mléčné stoličky.

V 16-22 měsících se prořezávají špičáky.

Nakonec má dítě po dosažení věku 2-3 1/2 let obvykle 20 mléčných zubů (věkové intervaly jsou přibližné.)

 

 

V jakém věku ztrácí děti své mléčné zuby?

Obvykle začnou ztrácet tyto zuby okolo 7 let věku, přičemž poslední mléčný zub zůstane v ústech do 12-14 let. V tomto období jsou mléčné zuby důležité pro stravování, mluvení, smích a co je nejdůležitější, drží místo pro trvalé zuby.

 

Péče o dětské zuby

Nové zuby lze čistit čtverečkem gázy nebo rohem mycí žínky. Jakmile lze všechny části zubů snadno otírat, měli byste začít s čištěním kartáčkem.

 

Jaký vybrat zubní kartáček?

Měkký kulatý zubní kartáček s mnoha výstupky štětin bude tou nejlepší volbou pro všechny zuby a tkáň dásní, která je obklopuje. Malá hlavice kartáčku je ideální pro dětská ústa. Vhodná velikost hlavice závisí spíše na velikosti úst dítěte než na jeho věku. Proto je třeba považovat věková označení na zubních kartáčcích za orientační a nelze je brát jako striktní pravidla pro volbu správného zubního kartáčku pro děti.

 

Častá výměna zubních kartáčků je důležitá pro celkové zdraví zubů. V zubním kartáčku mohou přebývat bakterie v základně štětin. Nejlepší je měnit zubní kartáček za jeden až tři měsíce nebo okamžitě po chřipce, nachlazení nebo infekci krku.

 

Kolik zubní pasty má dítě používat?

Použité množství zubní pasty nemá být větší než malý hrášek. Příliš mnoho pasty je pro dítě nepříjemné a časté polykání nebo pozření pasty může způsobit fluorózu zubů, což je stav, při němž může dojít ke vzniku skvrn na zubech nebo v závažných případech může dojít k poškození struktury zubu. Rodiče by měli na malé děti dohlížet vždy, když si čistí zuby.

 

Mohou do sebe děti dostat příliš mnoho fluoridu?

Ano. Pokud dojde k pozření nadměrného množství fluoridu, má to za následek stav, známý jako fluoróza. Fluoróza může způsobit vnik skvrn různé různé intenzity na zubech a poruchy tvorby skloviny na trvalých zubech Vašeho dítěte. Většina komunálních zdrojů pitné vody je fluorována v bezpečné úrovni (1,0 ppm). Je-li Vaším zdrojem vody nezávislá studna, nebo pokud pijete pouze balenou vodu, měli byste zjistit, kolik fluoridu tato voda obsahuje. Dalším potenciálním zdrojem přebytku fluoridu je fluoridovaná zubní pasta. Děti by měly používat množství fluoridované zubní pasty ve velikosti hrášku a co nejvíce si vyplachovat ústa. Rodiče by měli na malé děti dohlížet vždy, když si čistí zuby.

 

Je třeba na dětské zuby používat mezizubní nit?

Pro děti i dospělé je používání mezizubní niti velmi důležité pro celkové zdraví zubů. Kdykoli se dva zuby dotýkají, existuje možnost přítomnosti bakterií mezi nimi.

Mezizubní nit se nejlépe používá, když dá dítě svou hlavu do klína rodiče a rodič pak má lepší přístup do úst dítěte.

 

V jakém věku má mé dítě poprvé navštívit zubního lékaře?

Obecně řečeno, když dítěti narostou všechny mléčné zuby, je čas na první vyšetření ústní dutiny. První návštěva pro čištění a kontrolu může následovat za několik měsíců, podle vyspělosti dítěte a jeho připravenosti přijmout ošetření. Cílem je, aby první zkušenost dítěte s prohlídkou a ošetřením zubů byla pozitivní.

Naše zboží