Péče o rovnátka - BELdental

 

Péče o rovnátka

07. 04. 2014

Na co dáváme pozor při čištění rovnátek

Křivé zuby už dnes nejsou žádnou překážkou v krásném a zdravém úsměvu, tak zahoďte obavy a přijďte bez obav do ortodontické ambulance :)

Snímací aparátek, který se nosí obvykle v noci, se aplikuje v období růstu při úpravě postavení čelistí a zubů. Vždy ovšem záleží na typu vady. O snímací aparátek je nutno se alespoň jednou týdně postarat intenzivněji. Nezbytné jsou v tomto případě čistící nádobky s vyjímatelným dnem a čistící tablety. Každopádně v průběhu ortodontické léčby bychom měli věnovat o mnoho důkladnější péči o ústní hygienu. Zuby s fixními rovnátky vyžadují perfektní hygienu, je třeba je čistit minimálně dvakrát denně. Zubní kartáček by měl mít malou kompaktní hlavičku s hustě osazenými měkkými vlákny pro efektivní stírání plaku. Velmi účinnými a praktickými pomocníky, kteří nám usnadňují čistění mezi drátky a zámky, jsou tzv. „single“ neboli jednosvazkové kartáčky. Rozhodně nesmíme vynechávat čistění mezizubních prostorů. Mezizubní kartáčky s kónickým zástřihem jsou také praktickou součástí péče o zuby s rovnátky. Také doporučujeme používat kvalitní zubní pasty a ústní vody s antibakteriálními účinky.

 

V současné době existuje celá řada ortodontických aparátů, které lze umístit na zuby pro dosažení změny jejich polohy. Zámečky zůstávají stále na předním či zadním povrchu zubu, zatímco se zuby pohybují. Čištění okolo zámečků a pod dráty je extrémně obtížné, a to i pro zručné a uvědomělé pacienty.
Je důležité zajistit, aby byla ústní dutina před nasazením zámečků zdravá.

Ortodontické zubní kartáčky byly vyvinuty k čištění zubů a ortodontických aparátů.

Krátkými pohyby vpřed a zpět vyčistěte obě povrchové plochy. Čistěte také podél linie dásní a kousací povrch každého zubu. 

Používejte speciální mezizubní nit se zabudovaným navlékačem, jako např. Oral-B super floss.
Vložte tuhou část niti přímo pod aparát.

Použijte měkkou část niti k čištění přechodových prvků.
Použijte normální mezizubní nit k čištění povrchu zubů a prostor pod linií dásně. 
Použijte mezizubní kartáček k čištění prostor mezi zuby, ortodontického oblouku a větších prostor mezi zuby. 
Zvolte velikost kartáčku vhodnou pro čištěný prostor. Netlačte násilím mezizubní kartáčky do úzkých prostor.

Naše zboží